School Staff

Leadership & Management Team

  • Headteacher - Paul Stevens

  • Assistant Headteacher (EYFS, Key Stages 1 and 2) - Matt Clackett

  • Assistant Headteacher (Key Stage 3, Key Stage 4 and 6th form) - Karen Hillier

  • Middle Leader (Autism, EYFS / Key Stage 1) - Katie Foster

  • Middle Leader (Advanced Learning, KS4 and 6th form) - Tracy Read

  • School Business Manager - Nicole Winchester

Early Years Foundation Stage

  • Matt's Class
    Teacher: Matt Clackett
    TA: Debbie Bailey
    CAs: Michelle Spurling, Louise Silom

  • Katie's Class
    Teacher: Katie Foster
    TA: Karen Woods
    CA: Debbie Besant, Ros Allen

  • Suzannes's Class
    Teacher: Suzanne Read
    TAs: Amanda Munn, Carla Bird
    CA: Sean Edwards, Jordon Elliot

Primary

  • Rachel's Class
    Teacher: Rachel Knight
    TA: Zandra Ward, Lisa Hobbs
    CAs: Fleur Emerson, Shona Barber

  • Jane's Class
    Teachers: Jane Webber
    TA: Amy Woodhouse
    CA: Michelle Newrick, Nicola James, Daniella Noble

  • Jenny's Class
    Teacher: Jenny Cockrill
    TA: -
    CAs: Gillian Silom, Stephanie Clarke, Sian Beer

  • Emma's Class
    Teacher: Emma Peach
    TA: Gemma Arlow
    CAs: Tracy Chillman

Secondary

  • Fatima's Class
    Teacher: Fatima Rodrigues
    TAs: Tess Caney, Maree Woodcock
    CA:

  • Georgina's Class
    Teacher: Georgina Grant
    TA: Lyn Yaxley
    CAs: Jo Henderson, Cat Sowter

  • Ria's Class
    Teacher: Ria Colebourn
    TA: Debi Scarlett
    CAs: Sharon Scrivens, Jessica Harber, Mel Holford, Lorraine Catchpole

  • Les's Class
    Teacher: Les Pritchard
    TAs: Sandra Ollett, Maree Woodcock
    CAs: Kate Welton, Lisa Chilver

  • Alison's Class
    Teacher: Alison Wheeler
    TA: Sonya Maher
    CA: Debbie Hood

  • Tracy's Class
    Teacher: Tracy Read
    TA: Shelly Allen
    CA: Emma Rae, Amy Pimble, Mel Harmer, Susan Chatfield

Sixth Form

  • Sam's Class
    Teacher: Sam Page
    TA: Jo Hawkins
    CAs: Sarah Blowers, Amanda Skinner, Siobhan Denny, Naomi Thorn, Marie Grundy

  • David's Class
    Teacher: David Hill
    TA: Lisa Moore
    CAs: Aaron Bessey, Josie Fickling, Becca Postill

  • Karen's Class
    Teachers: Karen Hillier
    TA: Becky Patston
    CAs: Chris Cook, Emma Gibbs

Specialist Staff

  • Specialist Media Assistant / ICT Technician - Tom Garrod

  • Instructor / Behaviour Support Trainer - David Hill

  • Manual Handling Trainers - Debbie Bailey

Office Staff

  • Business Manager - Nicole Winchester

  • Family Liaison & Support Administrator - Denise Mackerrall

  • Data & Resource Administrator - Valerie Whitlock

  • Administrative Assistant - Hanna Clarke

Caretaker & Cleaning Staff

  • Caretaker - Andy Warner

  • Cleaners - Jean Stanborough, Tilly Anderson, Tina Haywood, Jennifer Powles

Midday Supervisors

  • Senior Midday Supervisor - Fiona Nudd

  • MDSAs - Faye, Maria, Julie, Sarah, Ana, Tina, Maria, Karen, Debbie, Julie, Gina, Immie, Maxine

Kitchen Staff

  • School Cook (Suffolk County Catering) - Linda Crossley

  • Catering Assistant - Kirsten Layzell

First Aiders

Sandra, David, Sonya, Jennifer, Chris, Georgina, Debbie, Ali, Gillian, Amy, Karen, Fiona, Gemma, Nicola, Sam, Becky, Amy